Konfucius – Hovory (Lun-jü)

Konfucius – Hovory (Lun-jü)
Kliknite na obrázok a otvorí sa galéria
Výrobca: CAD Press
Kód produktu: 0008423
Dostupnosť: 1 kus
Cena: 1 kus 8,00€
Bez DPH: 7,27€
Množstvo: +
-
  -  

Jedno z najvýznamnejších diel čínskej filozofie, v ktorom Majster Kchung-fu-c' (552-479 pr.Kr.), pokladaný čínskou tradíciou za najväčšieho mudrca všetkých čias, zhŕňa princípy konfuciánskej filozofie.

Konfucius sa narodil v Čou-i, malom mestečku kniežatstva Lu na juhozápade dnešnej provincie Šan-tung v severovýchodnej Číne. Stalo sa tak v zime, 20.dňa - "dňa II. Krysy" - 10. mesiaca 10. roku panovania kniežaťa Sianga z Lu alebo 20. roku panovania kráľa Linga z rodu Čou. Podľa výpočtu Eul-su Juna to bol 27. august 551 (alebo 552) pr.Kr. Bolo to približne v čase, keď v Indii pôsobil Budha, a v Grécku Pytagoras; v období vlády Nabuchodonozora (Nebukadnezara) a babylonského zajatia. Niekoľko rokov po Konfuciovej smrti sa narodili Sokrates a Empedoklés.

Lu bolo malé kniežatstvo, vklinené medzi dva mocné štáty viac či menej barbarského pôvodu, Čchi na severe a Wu na juhu. Na západe susedilo s ďalšími malými centrálnymi štátmi Chu-nanu, s Wej a Sung. Navzájom si boli podobné svojím postavením vo feudálnom svete, pôvodom svojich vládcov, starobylosťou svojej civilizácie a svojho zaradenia v rámci čínskej konfederácie. Lu bolo bližšie k pobrežiu, a bolo menej civilizované. Hraničilo s provinciou Chu-nan, kolískou Číny, a hľadelo k moru, tam, kde sa týči Tchaj-šan, posvätná hora s večne zelenými cédrami. Konfucius ju v detstve kontemploval a v hodine svojej smrti si na ňu spomenul. Konfucius je jezuitmi latinizovaná forma mena Kchung-fu-c', majster Kchung. Jeho rodinné meno je Kchung, osobné meno Čchiou a priezvisko, či presnejšie jeho verejné osobné meno je Čung-ni, čiže najmladší Ni.

V Konfuciových žilách kolovala údajne kráľovská krv, vraj bol dokonca potomkom vládcov z rodu Čang. Isté je, že prišiel na svet vo veľmi chudobnej aristokratickej rodine. (Meno Kchung sa objavuje prvýkrát v VIII.stol. Pr.Kr.)

Jeho otcom bol pravdepodobne Kchung Che, zvaný neskôr Čou Liang-cho, syn Po-chia a vnuk Kchung Fang-čoua, guvernéra Fanga, prvého člena línie rodu, patriaceho k vojenskej šľachte, ktorá emigrovala do Lu. Aj jeho otec bol guvernérom Čou (niekedy je Konfucius označovaný ako syn guvernéra Čou), a v mladosti sa preslávil hrdinstvom pri dobývaní kniežatstvo Pi-jang. Čou-liang Cho sa oženil napred s dievčaťom z rodu Čou. Mal s ňou deväť dcér. S vedľajšou ženou mal chorého syna menom Meng-pchi. Dcéry ani synovia, ktorí nie sú plne fyzicky zdraví, nie sú schopní tradovať kult predkov, čo je v čínskej spoločnosti veľmi dôležité. V pokročilom veku sa teda oženil s mladučkou dievčinou z rodu Jen, ktorá vraj ešte nosila sponku vo vlasoch, bolo jej teda pätnásť rokov.

Dievčinu menom Čcheng-caj priviedli do chrámu predkov rodiny jej muža presne tri mesiace po tom, čo prvýkrát vkročila do jeho rodiny. Po tomto obrade sa bála, že nebude môcť počať chlapca, vzhľadom na vek svojho muža. Potajomky sa odišla modliť do chrámu na hore Ni-čchiou. Z toho pochádza Konfuciovo meno, Čchiou, vršok alebo mohyla. Čcheng-caj zbadala vo sne Čierneho vládcu (pána vôd), neskôr jednorožca, ktorí jej ohlásili narodenia mudrca, nekorunovaného kráľa. Pred pôrodom vyhľadala jaskyňu, zvanú medzi ľudom "dutý morušovník". Vo chvíli narodenia syna začula nebeskú hudbu a hlas, ktorý jasne hovoril: Nebesá, posunuté vašimi modlitbami vám dala syna svätca.

Morušovník môže taktiež byť skrytou narážkou na obrady plodnosti, ktorým sa oddávala mládež v niektorých juhočínskych provinciách, a ktoré sa patriarchálna čínska morálka - nie bez ťažkostí - pokúšala potlačiť. Ukazuje to aj meno Konfucia. Znak Kchung znamená dutý. Skladá sa z dvoch grafém vo význame lastovičie hniezdo. Je to narážka na jar, kedy chlapci a dievčatá spolu chodili hľadať lastovičie vajíčka. Ale znamená to tiež, že Konfuciovho rodina pochádzala z kráľovského rodu Čang, ktorého prapredok sa "zrodil z lastovičieho hniezda".

Informácie o vydaní
Autor Lun-jü
Vydavateľ CAD Press
Edícia
EAN 9788085349436
ISBN 80-85349-43-4
Rok vydania 2007
Jazyk česky
Informácie o knihe
Počet strán 180
Väzba brožovaná
Všeobecné informácie
Hmotnosť -
Rozmery 150 x 210

Napísať recenziu


Vaše meno:

Vaša recenzia: Poznámka: HTML nie je preložené!

Hodnotenie: -           +

Opište kód z obrázku: