Angelologie dějin 1 (Emil Páleš)

Angelologie dějin 1 (Emil Páleš)
Kliknite na obrázok a otvorí sa galéria
Výrobca: Sophia
Kód produktu: 0008461
Dostupnosť: 1 kus
Cena: 1 kus 50,35€
Bez DPH: 45,77€
Množstvo: +
-
  -  

Doktor prírodných vied RNDr. Emil Páleš, CSc. vyštudoval kybernetiku a na bratislavskej univerzite vyučoval počítačovú lingvistiku. Pôsobil niekoľko rokov aj ako vedúci výskumného problému "Počítačový model slovenčiny" na Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied.

V druhej polovici deväťdesiatych rokov založil a viedol časopis Sophia a inicioval aj vznik rovnomenného nakladateľstva, ktoré vydáva tituly z duchovnej oblasti, dielom v češtine, dielom v slovenčine. Základnou myšlienkou diela je, že dejiny sú rytmizované postupnou vládou siedmich archanjelov, ktorých obdobie trvá vždy zhruba 354 rokov. Tento väčší rytmus je potom doplnený ešte rytmom kratším, kedy sa v rámci väčšieho obdobia ešte vystrieda všetkých sedem archanjelov ako ďalší doplňujúci rytmus. Autor predpokladá ešte existenciu ďalších rytmov, ale tým sa zatiaľ vo svojej práci obsiahlejšie nevenuje. Každý z archanjelov predstavuje určité kvality, pojmy apod., ide teda u systém založený na analogickom spôsobe myslenia, rovnako ako napríklad homeopatia, astrológia, či astropsychológia. Pôsobenie archanjelov potom ovplyvňuje ladenie kontext či vyznenie náboženských systémov, filozofických myšlienok, kultúrnych prejavov a smerov či politických systémov a udalostí daného obdobia, ktoré pritom nemožno vysvetliť jednoduchým ovplyvňovaním, pretože k nim súčasne došlo vo veľmi vzdialených krajinách. Nejde pritom o akúkoľvek determináciu, rovnako ako v iných analogických systémoch sa jedná o možný potenciál, ktorého kvality môžu byť využité rôznym - často napríklad aj úplne protichodným spôsobom.

Takmer päťstostránková publikácia je bohato ilustrovaná množstvom najrôznejších výtvarných diel, a doplnená je tiež radom grafov - autor používa napr. exaktné metódy inferenčných štatistík. Nebráni sa ani serióznej kritike svojich konceptov, a tak pred niekoľkými rokmi prebehlo v Bratislave na akademickej pôde interdisciplinárne kolokvium, kde bola jeho teória aj prax podrobená odbornému skúmaniu a kritike. Logicky najväčšia výhrada, že si citované udalosti a javy vyberá sám, a tie ktoré do konceptu nezapadajú neuvádza, bola vyvrátená jednoducho tým, že kontrolné udalosti z dejín boli vybrané bez jeho účasti a následne bolo overené, že do celkového kontextu zapadajú. Existencia cyklov potom už v zásade spochybňovaná nebola, rôzne názory panujú naopak nad ich príčinami - v rámci celkovej diskusie okolo angelológie sa objavila aj čisto materialistické zdôvodnenia.

Informácie o vydaní
Autor Emil Páleš
Vydavateľ CAD Press
Edícia
EAN 9788096804559
ISBN 80-968045-5-3
Rok vydania 2004
Jazyk česky
Informácie o knihe
Počet strán 480
Väzba pevná
Všeobecné informácie
Hmotnosť 2,3 kg.
Rozmery 227 x 312 x 34

Napísať recenziu


Vaše meno:

Vaša recenzia: Poznámka: HTML nie je preložené!

Hodnotenie: -           +

Opište kód z obrázku:Podobné alebo súvisiace produkty (1)